• katy ✨
    link
    fedilink
    41 year ago

    ok but i unironically eat cereal for dinner because cinnamon toast crunch is delicious

  • @taanegl@lemmy.world
    link
    fedilink
    91 year ago

    Okay, add him to one of the lists… which one? I dunno. The group guillotine assembly line? The obstacle course of razor sharp objects? The Wu-Tang reverse speed feeding bonanza? The volcano catapult layup competition? O, I know. The scarecrow harvester mowdown. We’ll put him next to former Monsanto executives.

  • @schnokobaer@lemmy.ml
    link
    fedilink
    501 year ago

    for cash-strapped families

    Is Kellogg’s cereal even cheap at all?? I’m not in the US so I could only imagine but I’d guess it’s not, is it?

  • @sness@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    171 year ago

    Every time I’ve eaten cereal for dinner, it was never because it was cheap. I’ve always had cheaper and healthier alternatives. Cereal for dinner isn’t a poverty meal, it’s a poor mental health meal.

  • @BlueLineBae@midwest.social
    link
    fedilink
    English
    331 year ago

    I really don’t get this. Cereal is very expensive right now, at least here in the Midwest it is. I’ve seen small boxes upwards of $9. I’ll admit that I don’t eat cereal all that much these days, but I like it occasionally and when I went to pickup my favorite box, I decided it wasn’t worth it. What cash strapped family is eating boxes of cereal for dinner when they could be eating much cheaper and filling foods like beans and rice? Heck, a case of ramen noodles is cheaper than cereal. Or maybe my area is the expensive cereal zone 🤷

    • @FakeGreekGirl@lemmy.blahaj.zoneOP
      link
      fedilink
      English
      71 year ago

      Where I am, the big cereal brands (Kelloggs, Post, General Mills) tend to go for $6-7 a box, and the bargain brands are like half that at most. I agree, rice and beans would work better if you were being frugal. Or eggs; eggs were real expensive for a bit, but they’re back down to $2 a dozen.

    • @gyrfalcon@beehaw.org
      link
      fedilink
      English
      81 year ago

      This is the second post about crazy expensive cereal today and I’m debating arbitraging cereal near me cuz I’m paying like $1.70 for a 14 ounce box of store brand Cheerios

    • @Taniwha420@lemmy.world
      link
      fedilink
      191 year ago

      That was my first response: who has the money for cereal in this economy? I tell you what, Mr. Kellogg, if it’s breakfast for dinner it’s going to be toast or porridge. I’m certainly not overpaying for glorified dried, smashed frozen corn.

      • I would guess it’s not necessarily poor people buying it but for people that were eating fast food/takeout and now the prices are too high to keep up that lifestyle. If you’re lazy than cereal is a great go to and still cheaper then fastfood. If you’re actually poor and lazy, you aren’t buying kellogs unless you have poor money management skills. I know I’m not buying any kellogs brand, I haven’t in probably 5 years.

        This news segment was frustrating though, the man shows no sympathy and only talks about making a bigger profit off of the situation.

        • @Holzkohlen@feddit.de
          link
          fedilink
          11 year ago

          If you’re lazy than cereal is a great go to

          It really isn’t. At least have some muesli instead. Cereal is just sugary junk food.

          • Kellogg’s Original (and most offbrand versions of it) doesn’t actually contain much sugar, it’s mostly just straight corn, salt and malt. Oatmeal is still better, but a lot of people find it less tasty.

    • @Cypher@lemmy.world
      link
      fedilink
      21 year ago

      What kind of cereals are you looking at?

      I buy oats (for porridge) and wheatbix and they’re less than half the price of any of the sugar overloaded cereals.

  • @LemmyKnowsBest@lemmy.world
    link
    fedilink
    1561 year ago

    a boring dystopia

    late stage capitalism

    Anyway poor people don’t buy Kellogg’s, it’s overpriced. Poor people buy the generic cereals that come in those huge plastic ziplock resealable bags. Not only do they cost less but they have more intelligent useful packaging and the quality is fine too.

  • Uriel238 [all pronouns]
    link
    fedilink
    44
    edit-2
    1 year ago

    I can count my lucky stars my income level never dipped below the rice-and-beans povery level, but it has dipped below cereal made by Kellogs and General Mills. They’re a false product like Nestlē baby formula as sold in Africa. They are expensive by the ounce and poor nutrition.

    But if you are that dirt poor and have a 60 hour job then you may not have the time or energy to make rice. You’re also stuck in bonded servitude. That is a profound level of fucked.

    Pilnick is celebrating selling desperation food at inflated prices to slaves.

    • @dejected_warp_core@lemmy.world
      link
      fedilink
      3
      edit-2
      1 year ago

      I’m right there with you. Beans, rice, potatoes, and the occasional pasta dish. Whatever vegetables were inexpensive, and whatever meat was on manager’s special or BOGO. I did eventually figure out that inexpensive tofu could be purchased in bulk at some asian grocery stores, but by then I was on my way off the struggle diet.

      At one point, it was clear that stuff like “hamburger helper” was too expensive, and going after raw seasoning ingredients and pasta was going to save a substantial part of the shopping bill. Boxed cereal was also out of the question.

      Edit: energy costs (electricity) were bundled into my rent at the time. I don’t even want to think about how to navigate that situation by paying for butane, propane, or natural gas on top of everything else.

  • Bigfoot
    link
    fedilink
    281 year ago

    In what country is Kellog’s cereal affordable to cash strapped families

  • @naevaTheRat@lemmy.dbzer0.com
    link
    fedilink
    1001 year ago

    Don’t do this, you’ll be malnourished. Grains aren’t a particularly good food group.

    Potatoes don’t require much prep, are generally cheap and filling, and will be much better nutrient wise. I’d still recommend rice and beans though. Canned beans work if you have no means to cook.

    • @hex_m_hell@slrpnk.net
      link
      fedilink
      271 year ago

      Potatoes are also really easy to grow. If you ever forget about your potatoes and they sprout or you leave them in the sun and they get green, you can put them in a pot and grow fresh potatoes.

      Fava beans are also extremely easy to grow.

    • @ris@feddit.de
      link
      fedilink
      61 year ago

      Rice often contains too much heavy mettals. Canned food contains too much BPA.

    • @rumschlumpel@lemmy.blahaj.zone
      link
      fedilink
      2
      edit-2
      1 year ago

      Potatoes don’t require much prep

      You have to peel and cook them, though. That’s a pretty big hurdle for people who would consider regularly eating cereal for dinner.

      I do like instant mashed potatos, though, and they’re fairly cheap.

      • @naevaTheRat@lemmy.dbzer0.com
        link
        fedilink
        2
        edit-2
        1 year ago

        I’m talking people on survival mode, as I mentioned at the end of my very short comment just eat canned beans from the tin with no facilities to cook. Also you don’t need to peel potatoes, you can microwave them also, or bury in a fire if you don’t have electricity and are using one for heat.

        Cereal is a scam, it’s expensive and nutritionally pointless.

    • @Infynis@midwest.social
      link
      fedilink
      English
      431 year ago

      I seem to remember there being issues historically with poor people relying on potatoes as their food source

    • @Chriswild@lemmy.world
      link
      fedilink
      191 year ago

      Beans are cheaper dry than canned though. If you have the patience you can start them in a slow cooker before you go to work.

      Garlic, onion, and peppers go miles in making beans taste good while also being cheaper.

      • I’m wondering now though whether the cost balances out because dry beans require a lot more energy to cook? I know they need at least an hour on the stove, whereas canned beans you can just add to a chilli etc straight away

        • lad
          link
          fedilink
          101 year ago

          Most likely, dry ones would still turn out cheaper because they weigh much more after hydration. But this is indeed a matter to consider

              • @Croquette@sh.itjust.works
                link
                fedilink
                11 year ago

                I am not aware of the second hand market where you are, but it’s hard to find deals here and if you find one, you gotta be fast.

                But that’s a fair point. It depends on where you are I guess.

            • @paholg@lemm.ee
              link
              fedilink
              English
              51 year ago

              How poor are we talking? I just found a pressure cooker for $25 on Amazon.

              • @Croquette@sh.itjust.works
                link
                fedilink
                31 year ago

                Poor where we are talking about saving cents on buying canned beans vs dry beans because it makes a difference.

                When you go in debt every month to just survive, every cent count.

                I would definitely indebt myself of 25$, but I am in a situation where I don’t need to, so it is easy to say. I don’t know what that reality is.

        • @Tessellecta@feddit.nl
          link
          fedilink
          61 year ago

          This can also be mitigated a lot by cooking the beans in the morning mor a short time, packing the pan into a lot of blankets and then cooking it shortly in the evening.

      • @lefaucet@slrpnk.net
        link
        fedilink
        21 year ago

        I think time to cook food has become a luxry in the eyes of the so-called “invisible hand”. It’d be rad to find someone in the community with the time to cook huge pots of the stuff and pay them for the rice 'n beans.

        Cereal is expensive, people arent buying it because its cheap, theyre buying it because the invisible hand demands their cooking time.